Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2021-07-23

Rimvydo Markeliūno paroda „Karaliai ir Karalienės“

Nuo 2021 liepos 23 d. Galerija Trivium (Vitebsko g. 23, Vilnius) pristato Rimvydo Markeliūno parodą “Karaliai ir Karalienės”, kur eksponuojama 90-ųjų pradžios tapyba, tarp jų ir menininko diplominis darbas.

 

 

Jie buvo vieno tapybos kurso studentai. Permainoms tuometiniame Dailės institute prasidėjus, pasikvietė dėstyti Liną Katiną. Jie, Tomas Gečiauskas, Sigitas Lukauskas, Rimvydas Markeliūnas, Rasa Staniūnienė ir Sigitas Staniūnas dar 1990 metais susibūrė į grupę – S.E.L. (Super ex libris). Taigi, buvo įvairių menininkų grupių ir kitų junginių steigimosi avangarde. Jie vieni iš pirmųjų pradėjo bendradarbiauti su užsienio menininkais, dalyvauti site specific projektuose ir performansų festivaliuose įvairiose šalyse. Jie tikėjo tapybos galimybėmis, pritaikydami ją įvietinto meno projektams.

1991 metais sausio 1 d. ši grupė, paskatinta pusei kurso dėsčiusio Lino Katino (kitai pusei dėstė Augustinas Savickas) atidarė parodą Mažvydo bibliotekoje. Prieš pat sausio 13-ąją, taip pat paskatinti Lino Katino, jie tapė ant gynybinių įtvirtinimų, apsupusių Seimą. Vienas fragmentas tebėra iki dabar.

 

Ginkluoto priešo grėsmė buvo dar girdima ir po metų, 1992 metų parodoje Artilerijos bastione (Barbakane). Tai – gynybinis bastionas, iš kitos pusės tarsi paties meno, galinčio šauti iš galingų pabūklų, metafora.

Kūriniai buvo sukurti pritaikant juos šiai erdvei, sumanyti, tarsi būtų muziejiniai eksponatai. Galima sakyti, kad pamažu susiformavo tai, kas šią grupę menininkų skyrė nuo kitų – jie nebuvo vien site specific projektų menininkai, tiesiog pritaikantys vietai kūrinius. S.E.L. atidžiai žvelgė į pasirinktos vietos istoriją arba, tiksliau, ieškojo specifinių vietų, turinčių istoriją, sąsajas su Lietuva ir tuos istorinius faktus interpretavo savo kūriniais. Rimvydas Markeliūnas buvo vienas iš jų. Tiesa, nors vėliau nuo grupės atskilo, kaip ir visi šios grupės nariai, iki šiol tiki tapyba ir ją praktikuoja.

 

 

Galerija Trivium kviečia pažvelgti į Rimvydo Markeliūno 90-ųjų pradžios kūrinius, atspindinčius ankstyvuosius lūžio kartos menininkų naujos tapybos kalbos ieškojimus.

 

Lankymas iš anskto susitarus telefonu 8693 58318

 

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba.

 

 

Nuotraukoje 1992 metų parodos Artilerijos bastione (Barbakane) fragmentas.

Galerija Trivium (Vitebsko g. 23, Vilnius)
Nuo 2021 liepos 23 d.
 
Atgal