Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2021-07-13

„BANGA“: ŽMONIŲ BALSŲ KANALAS

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerijoje, K. Donelaičio g. 16, Kaune, liepos 16 d., penktadienį, 18.00 val. bendruomenių platforma „Mažosios istorijos“ kviečia į parodos „BANGA“: žmonių balsų kanalas“ atidarymą.

 

Parodos fokuse – Kauno radijo gamyklos ir susivienijimo „Banga“ bendruomenė. Žmonės, kurių prisiminimai ir patirtys nenustoja stebinti. Gamykla, Stalino nurodymu įkurta Prisikėlimo bažnyčioje, gamino kanalų perjungiklius – „širdis“ visiems tarybiniams televizoriams. Planas paversti gamyklą tylia, slapta sistemos dalimi nepavyko – lietuviams neužteko milijonų „tv širdžių“ donorystės teikiamo sotumo. Jie troško tapatybės ir sugrąžino Kauną į žemėlapius, sukurdami lietuviškos pramonės legendas – ne tik „Šilelį“, bet ir „Dainą“ – pirmąją radiolą, kultines magnetolas. Viena iš jų – 1968 m. „Minija 4“ – atidarys parodą, švelniai ir melodingai sukdama lietuviškos estrados juostas.


Kiekvienas žiūrovas parodoje išskleistame vaizdų, tekstų ir objektų „diapazone“ gali pagauti savo bangą ir leistis jos nešamas. Romantikams patiks nostalgiška technologijų jaunystė ir paslaptingi radiniai iš fabriko griuvėsių. Technologijų gerbėjai galės akimis išlandžioti atvirus „Šilelio“ vidurius, o sociologai – vidinio fabriko gyvenimo paslaptis ir nedideles nuodėmes. Filosofai galės kraipyti galvas ties vaizdingais sovietmečio paradoksais, mistikai – sekti pirmojo etatinio bažnyčios-gamyklos katilo kūriko Pinčiuko Vasilijaus Grigorovičiaus pėdomis.


Ši paroda – tai schema būsimų radijo transliacijų, kurias kuriame su Kauno radijo gamyklos bendruomene ir profesionaliais garso menininkais. Parodoje įtvirtinamos radijo laidų temos, problematika ir signalizuojama apie neišvengiamas „baltąsias zonas“ – klausimus, kuriems reikalingas papildymas ir ekspertizė.


Bendruomenių platforma „Mažosios istorijos“ pirmą kartą sukaups ne tik tekstinį, bet garsinį parodos herojų pasakojimų archyvą. Vėlyvą 2021 m. rudenį jis pasieks klausytojus radijo bangomis. Laidas „Banga“: žmonių balsų kanalas“ transliuos radijo stotis „Tau“ – 1993 m. ji įkurta ilgamečio gamyklos darbuotojo Algirdo Kepežinsko ir tebeveikia buvusios „Bangos” gamyklos pastate Draugystės gatvėje.


Projektas yra jau penktoji parodų ciklo „Didžioji pramonė“ paroda.
Parodos kuratorė Auksė Petrulienė, dizainerė Julija Tolvaišytė-Leonavičienė.
Parodos dalyviai „Bangos“ senjorų klubas“, buvę gamyklos darbuotojai.
Dalyvaujantys menininkai: Antanas Dombrovskij, Titas Petrikis, Salomėja Paleckytė, Darius Petrulis, žurnalistė Vaida Pilibaitytė.
Kauno miesto muziejus, Vytauto Didžiojo Karo muziejus, Drabužių muziejus, Lietuvos sporto muziejus, VDU Šiuolaikinio meno katedra, Radijo stotis „Tau“, Radio City by CITUS.


Paroda veikia: 2021 07 16 – 2022 01 30

Papildomą informaciją teikia: parodos kuratorė Auksė Petrulienė tel. 8 612 442 72

 

 

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Paveikslų galerija (K. Donelaičio g. 16, Kaunas)
2021 07 16, 18:00 val.
 
Atgal