Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2021-05-24

Medijų meno festivalis ENTER’19 – I dalis

Maloniai kviečiame Jus į medijų meno festivalio „Enter‘19“ I dalies atidarymą gegužės 28 d. (penktadienį) 17.00 val. Šiaulių dailės galerijoje.


Gegužės 28 d. (penktadienis)

17.00 val. Festivalio atidarymas.
Elektroninės Rakauskaitės paroda „Vaikščiojimai sau iš paskos“.
Živilės Žvėrūnos, Jolitos Puleikytės, Luko Vigelio ir Mariaus Žalneravičiaus viešų erdvių projektas „Graphizmai“.
Vytauto Viržbicko skulptūra „Esminės klaidos kartojimas“.
Garso aplinka – dj Obcdn (Obsidian).
(Šiaulių dailės galerija, Vilniaus g. 245)

 

18.30 val. Malvinos Jelinskaitės fotografijų paroda „Pietrytinis pietryčių vėjas“.
Tomo Andrijausko ir Andriaus Grigalaičio paroda „Nefilmuota tikrovė. Miglos žemėlapiai“.
(Fotografijos muziejus, Vilniaus g. 140)

 

21.00 val. VDA TF studentų teminė paroda „Horizontų privatumas“.
(LDS Šiaulių skyriaus patalpos, Aušros al. 41)


Liepos 24 d. (šeštadienis)

 

18.00 val. Portugalų trupės šokio spektaklis „Coin Operated“ (režisieriai Jonas&Lander).
Pristato tarptautinis šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“.
(Šiaulių dailės galerija, Vilniaus g. 245)

 

Nuo lazdos iki algoritminio judesio

Pandemijos skraistė neleidžia įsibėgėti. Todėl šiemet medijų meno festivalis„Enter'19“ sudarytas iš dviejų dalių. Jūsų laukia pavasariniai renginiai ir rudeninis finalas. Gegužės 28 d. pirmoji dalis atidaroma keturiomis parodomis. Šiaulių dailės galerijoje bus pristatyta Elektroninės Rakauskaitės paroda „Vaikščiojimai sau iš paskos“. Turėsime galimybę pasivaikščioti vienos iš garsiausių Lietuvos menininkių kūrybos labirintais. Maršrutas driekiasi nuo Lietuvos meno lauką šokiravusių drastiškų performansų iki garsiausių video meno kūrinių, nuo radikalių formos eksperimentų iki ironiškos refleksijos. Neatsitiktinai Rakauskaitė pirmą kartą atstovavo Lietuvą 1999 metų tarptautinėje Venecijos meno bienalėje. Jos kūriniuose – plaukai ir žiedlapiai, medus ir šokoladas, taukai ir jos kūnas. Visa materijos įvairovė pasitelkiama gilioms įžvalgoms, moterišku jautrumu persmelktai gyvenimo refleksijai. Šioje apžvalginėje parodoje šalia legendinių kūrinių bus ir naujienų. Rakauskaitė sugeba atrasti ryšius, kur jų nematome, prasmes, kur jų neturėtų būti. Šį kartą menininkė kūrybiniam dialogui kviečia garsų lazdų drožėją iš Kelmės Mečislovą Ežerskį. Kaip tai siejasi su medijų menu? Elektroninės Rakauskaitės vaizduotėje dera nesutaikomi dalykai. Ir jie veikia – taip medis tampa svarbiausia medija.
Atidarymo metu garsinę odisėją kurs dj Obcdn (Obsidian), o tai reiškia, kad rafinuota garso skulptūrų aplinka garantuota.
Kūrinių bus ir miesto erdvėse. Živilės Žvėrūnos, Jolitos Puleikytės, Luko Vigelio ir Mariaus Žalneravičiaus viešų erdvių projektas „Graphizmai“ tęsia galerijos plėtojamą invaziją į gatves. Ant sienų, tarpuvartėse įsikurs didžiuliai psichodelinės grafikos kūriniai. Tai labai privačių, „monitorinių“ menininkų regėjimų transformacija į ryškiaspalvius kitų planetų gyvenimus, kurie praeiviams primins apie vaizdinio galią ir jo įtaką sapnams.
Visi jau spėjo pamėgti šalia galerijos stovėjusią Vytauto Viržbicko skulptūrą „Esminė klaida“. Atidarymo proga ji bus atnaujinta ir pertapyta. Droną tramdantys berniukas ir katinas bus tie patys bet ir visiškai kiti.
„Enter“ festivalis plečia savo ribas ir kviečia į vilnietės Malvinos Jelinskaitės parodą „Pietrytinis pietryčių vėjas“ Fotografijos muziejuje. Malvina yra viena paslaptingiausių Lietuvos menininkų. Baigusi filosofijos ir menotyros studijas, ji laisvai audžia sudėtingus minties ir meno interpretacijų ornamentus. Tačiau kūrybiškai labiau reiškiasi kaip fotografė ir menininkė. Retai dalyvaudama parodose, Malvina slapukauja dvigubai – jos tirpstantys fotografiniai vaizdiniai kupini laukimo ir netikėtų nušvitimų, o ji pati retai dalinasi savo meniniais ieškojimais su publika. Todėl šios originalios asmenybės paroda fotografijos muziejuje labai laukiama dėl kelių priežasčių.
Pirma, Malvina šią parodą skiria savo gimtam Šiaulių miestui. Neatsitiktinai paroda vadinasi „Pietrytinis pietryčių vėjas“. Tai užuomina į gyvenimo skersvėjus Pietiniame rajone. Antra, tai netradicinė fotografijos paroda, greičiau, antigravitacinė šviesos virpėjimų kolekcija. Todėl ši ekspozicija kontrasto principu labai įdomiai suskambės muziejaus erdvėse. Trečia, turėsime galimybę pamatyti išplėstinės fotografijos meną, pasąmoninės optikos žaismą, kuris labai tinka medijų meno festivalio „Enter“ nuotaikai.
Taip pat Fotografijos muziejuje galėsime tyrinėti Tomo Andrijausko ir Andriaus Grigalaičio parodos „Nefilmuota tikrovė. Miglos žemėlapiai“ maršrutus. Jie klaidinti ir migloti. Tačiau labai dažnai, tai kas svetima ir baugina, greitai tampa artimiausia aplinka. Autoriai pateiks receptus, kaip tai padaryti.
LDS Šiaulių skyriaus patalpose bus eksponuojami VDA Telšių fakulteto studentų tekstiniai – vizualiniai intymios kasdienybės dienoraščiai. Kaip įkyri ir nepastebima buities detalė tampa universaliu simboliu? Kūriniai klausia ir atsako.
Liepos 24 d. portugalų trupės šokio spektaklis „Coin Operated“ (režisieriai Jonas&Lander) uždarys pirmą „Enter19“ festivalio dalį. Šį spektaklį pristato tarptautinis šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Tačiau tai labiau šokio skulptūra, performansas, judesių fabrikas, galerijos erdvei pritaikyta gyva instaliacija. Ateikite ir pamatysite kaip galima suderinti kompozicinę simetriją ir beprotybę, algoritminį judesį ir jausmų gilumas.
Antroji festivalio „Enter19“ dalis prasidės rugpjūčio mėnesio pabaigoje, nes rudenėjančios prieblandos bus palankesnės šviesos instaliacijoms, ir tikėkimės, kad pandemija užleis vietą kūrybai ir bendravimui.

 

 

Festivalio rėmėjai:
Šiaulių miesto savivaldybė
Lietuvos kultūros taryba
Partneriai:
Fotografijos muziejus
LDS Šiaulių dailininkų organizacija
Lietuvos šokio informacijos centras
VDA Telšių fakultetas
Rengėjas:
Šiaulių dailės galerija
Festivalio dizaino autorius Marius Žalneravičius

 

ŠIAULIŲ DAILĖS GALERIJA
Vilniaus g. 245, 76343 Šiauliai
Tel. (8 41) 521 161
El. p. naujienos@siauliugalerija.lt
www.siauliugalerija.lt
www.menopolis.lt
Darbo laikas: antradienį - penktadienį 10 – 18 val., šeštadienį 10 – 17 val. 

Šiaulių dailės galerija, Vilniaus g. 245
2021 05 28 – 07 24
 
Atgal