Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2020-12-04

XVII Tarptautinė Vilniaus tapybos trienalė [NE]DETERMINUOTA

Gyvename neramiais laikais. Kataklizmai, informaciniai karai, pandemijos, biologiniai ginklai, ekologinės katastrofos, pabėgėlių krizės, aneksijos ir kiti pavojai kėsinasi į visuotinę saugumo iliuziją. Įvairios socialinės, kultūrinės, politinės, religinės ideologijos ir dogmos, steigiančios vadinamuosius metanaratyvus, apibrėžia individo autonomiją ir siekia pajungti ją patogiai valdomiems galios aparatams. Prigimtinė žmogaus laisvė šiandien veikiau yra utopinė siekiamybė nei neginčijama duotis.


Metanaratyvai formuoja ir palaiko skirtingas kultūros reikšmes, socialinius santykius, nustato jų ribas, apibrėžia „saugias“ ir „prižiūrinčias“ visuomenės struktūras, o rezistencija ir išsilaisvinimas ištinka kaip izoliacijos simptomas. Remiantis M. Foucault, izoliacija yra individualizacijos kūrimosi sąlyga. Šiandien mus ūmai ištikusi priverstinė izoliacija neišvengiamai sukelia neužtikrintumo, nežinios ir nerimo dėl ateities būseną.


Menas tokiame determinuotame, t. y. sąlygotame, būvyje veikia kaip kontrolę ir laisvą valią kvestionuojanti kūrybinė galia, atrandama per autonomiją ir maištą. Kūrybą iššaukia pasipriešinimas, kuris kartais kyla dėl vidinio antagonizmo, o kartais - dėl išorinių įtampos laukų. Gyvename laike, kai nuolatos tenka būdrauti ir nerimauti. Keisdama savo pavidalus, oponuodama kontrolei, jungdama individualizaciją ir socialinę plotmę, šiuolaikinė tapyba virsta procesualia socialinio diskurso forma ar bent jos galimybe. Šių metų trienalė aktualizuoja laisvės sąlygas visuotinio nestabilumo kontekste, apmąsto jas kaip kasdienybėje tarpstantį lūkestį, tarsi būsimos tikrovės pažadą.


Metanaratyvas kaip kontrolės mechanizmas ir izoliacija kaip laisvės sąlyga šioje trienalėje apmąstomi Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (vad. Arsenale) ir kultūros erdvėje „Dūmų fabrikas“.


Trienalės parodos vyks 2020 m. gruodžio 8 d. – 2021 m. kovo 31 d.


Šių metų trienalės skiriama Lietuvos dailininkų sąjungos įkūrimo 85-mečiui.

<...>
organizatorius: Lietuvos dailininkų sąjunga.
rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė.
partneriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Dūmų fabrikas, Torunės šiuolaikinio meno centras, Estijos dailininkų sąjunga, galerija "Maksla XO".
informaciniai partneriai: artseria, artnews.lt, Clear Channel, VOX ART.


Dalyviai:
[LT]: Gabrielė Aleksė, Kristina Ališauskaitė, Gytis Arošius, Romas Balinskas, Elena Balsiukaitė, Ričardas Bartkevičius, Raminta Blaževičiūtė, Ina Budrytė, Ramūnas Čeponis, Kipras Černiauskas, Indrė Ercmonaitė, Pranas Griušys, Domas Ignatavičius, Adomas Jacovskis, Gustas Jagminas, Gintaras Palemonas Janonis, Jūratė Jarulytė, Raimonda Jatkevičiūtė, Agnė Jonkutė, Vidmantas Jusionis, Adelė Liepa Kaunaitė, Jolanta Kyzikaitė, Lukas Kolmogorcevas, Irma Leščinskaitė, Linas Liandzbergis, Kęstutis Lupeikis, Andrius Makarevičius, Akvilė Malukienė, Vilmantas Marcinkevičius, Eimutis Markūnas, Liudas Matijošius, Donata Minderytė, Eglė Norkutė, Monika Radžiūnaitė, Mindaugas Skudutis, Julija Stankevičiūtė, Laisvydė Šalčiūtė, Vytautas Tomaševičius, Arūnė Tornau, Aira Urbonavičiūtė, Marta Vosyliūtė.
[EE]: Alexei Gordin, Mirjam Hinn, Saskia Järve, Raoul Kurvitz, Karl-Kristjan Nagel, Raul Rajangu, Jaan Toomik, Alar Tuul.
[LV]: Ieva Iltnere, Kristaps Zariņš, Mārīte Guščika, Klāvs Loris, Vineta Kaulača.
[PL]: The Krasnals, Katarzyna Tretyn-Zečević, Krzysztof Gliszczyński, Krzysztof Skarbek, Aleksandra Kalisz, Wojciech Sobczyński, Sebastian Krzywak, Anna Halarewicz.

 

Projekto vadyba: Evelina Januškaitė-Krupavičė, Linas Liandzbergis.


Atrankos komisija: Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė, Žygimantas Augustinas, Arvydas Žalpys, Algis Griškevičius, Evelina Januškaitė-Krupavičė.


Bendrakuratoriai: Tiiu Rebane, Ilze Žeivate, Krzysztof Stanislawski.


Architektūra: Darius Baliukevičius.


Dizainas: Pijus Burakas.

 

SVARBU. Dėl karantino šiuo metu fizinis parodos lankymas negalimas.


Pasikeitus karantino sąlygoms, trienalės parodų lankymas:
Taikomosios dailės ir dizaino muziejus (Arsenalo g. 3A, Vilnius)
• Antradieniais – šeštadieniais 11.00–18.00 val.
• Sekmadieniais 11.00–16.00 val.
• Valstybinių švenčių išvakarėse dirba viena valanda trumpiau.
• Nedirba pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis.


Paroda Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje lankoma įsigijus muziejaus bilietą.

 

„Dūmų fabrikas”, Dūmų g. 5, Vilnius.
• Antradieniais – penktadieniais 14.00-20.00 val.
• Šeštadieniais – 12.00-16.00 val.

 

„Dūmų fabrike” lankymas nemokamas.

Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, Arsenalo g. 3A | Vilnius „Dūmų fabrikas“, Dūmų g. 5, Vilnius.
2020 12 08 – 2021 03 31
 
Atgal