Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2020-10-01

Tarptautinis stiklo meno festivalis „Vitrum 2020 Pulsas”

Festivalio programa

Aštri stiklo briauna


Spalio 7 d. – lapkričio 8 d.
Galerija Meno parkas


Parodoje Aštri stiklo briauna atskaitos tašku laikomos „neskaidrumo“ ir „atsparumo“ sąvokos – savybės, kurios, viena vertus, yra stiklui būdingos ypatybės, o kita vertus, susijusios su socialinių apribojimų keliamais iššūkiais. Turint tai omenyje, parodos tikslas – užmegzti dialogą tarp praktikų, kurioms nepaklusnumas ir nusižengimas taisyklėms yra priemonė nutraukti nusistovėjusius kanonus.


Stiklo atsparumas ir kietumas priešingos dar vienai jo savybei - trapumui. Nepaisant jų skirtumo - jos visos egzistuoja tuo pačiu metu ir stiklą paverčia vertinga bei naudinga medžiaga. Kaip ir kovose su rasistinėmis, mizoginiškomis ir normatyvinėmis pažiūromis - prieštaraujama prieš priespaudos sistemą, tuo pačiu metu (nesėkmingai) naudojant tuos pačius ginklus. Vis dėlto būtent iš nesėkmių kažko pasimokoma. Todėl skirtumus ir bendrumus, kurie nėra savaime suprantami, reikia ginti kaip vietas, kur yra įmanoma kita vertybių sistema. Būtent paribiuose gali atsirasti alternatyvų, o galima kolektyvine kūryba būtų įmanoma paveikti visuomenės reguliavimo mechanizmus.

 

Eglė Budvytytė ir Bart Groenendaal, Eduardo Hurtado, Jamila Johnson-Small, Mourad Kouri ir Claudia Pagès iš įvairių perspektyvų nagrinėja pasipriešinimo atskirties ir kontrolės sąlygomis formas. Pasitelkdami tokias kūrybines išraiškas kaip rašymas, šokis ar pasakojimas, jie priima keistenybes ir socialinius skirtumus – tokia menininkų nuostata įgalina juos pačius kurti.


Kuratorė Alba Folgado
---------
Alba Folgado – kuratorė ir nepriklausoma tyrėja, gyvenanti Upsaloje, Švedijoje. Ji tyrinėja vaizdinius pasakojimus apie sunkumus mieste ir performatyvių praktikų socialinę jėgą.Kuratorė mano, kad svarbu rasti sąsajų su kritiniais ir nepirmutiniais diskursais tiek meninėse reprezentacijose, tiek už jų ribų. Alba Folgado bendradarbiavo su „Moderna Museet“ Stokholme ir su „Centro de Arte Dos de Mayo“ Madride. Prieš tai ji buvo Amsterdamo Stedelijk muziejaus biuro komandos narė. Keletas jos paskutiniųjų projektų: „Mano draugas yra čia“ („My frien is Here“) kartu su Stokholmo Karališkuoju menų institutu Stokholme, radijo pasaka „Kam rūpi („Who cares?) vizualinių menų organizacijoje „Gasworks London“, „Rhythmic Encounters“ (Rhythmic Encounters) galerijoje „Chalton“, „Aš rinkčiausi ne“ („I would not to“) galerijoje „La Gran“. Šiuo metu ji kuria pokyčių estetiką, projektą apie miesto kovų performatyvumą visoje Italijoje, Švedijoje ir Brazilijoje. Ji taip pat yra „Naujojo senųjų idėjų žodyno“ (The New Dictionary of Old Ideas), keliaujančios parodos, kuri 2020 m. bus eksponuojama Meetfactory (Praha), Centro Centro (Madridas), Trafo (Čečėnija) ir Šilko muziejuje (Tbilisis) kuratorė. Folgado yra įgijusi Dailės bakalauro laipsnį Madrido Complutense universitete, kuratorystės magistro laipsnį Londono Karališkajame meno koledže, bei dalyvavo kuratorinių tyrimų programoje „CuratorLab“ Konstfack menų universitete Stokholme.


Paroda „Aštri stiklo briauna” spalio 7 d.– lapkričio 8 d. galerijoje „Meno parkas” (Rotušės a. 27, Kaunas).
Spalio 7 d. 18:00 Parodos atidarymas ir Jamilos Johnson-Small (UK) performansas.
Spalio 10 d. 14:00 Ekskursija su kuratore Alba Folgado ir Eduardo Hurtado (Ispanija) performansas.

 

 


 

 

Skaidri erdvė


Spalio 9 d. – gruodžio 13 d.
Kauno rajono muziejus


Stiklo meno paroda Skaidri erdvė festivalio Vitrum 2020 Pulsas kontekste siekia pajusti Baltijos šalių stiklo meno bendruomenės pulsą, įtakotą pastarųjų dvidešimties metų įvykių. 2000-aisiais buvo surengta pirmoji Vitrum Balticum paroda, subūrusi Lietuvos, Latvijos ir Estijos stiklo meno bendruomenę. Panašios kūrėjų galimybės, artimi asmeniniai ryšiai ir kontaktai visuomet siejo šių menininkų ratą. Bendruomenę jungė ne tik stiklo menas, bet neretai bičiulystė ar netgi savotiška brolystė. Būtent šios bendrystės dėka projektas nuosekliai stiprėjo, augo ir išliko itin aktualus mūsų geografiniam regionui. Pasaulyje vykstant socialiniams ir ekonominiams pokyčiams, kintant stiklo medžiagos reikšmei ir aktualumui,
bendruomenė atsidūrė naujame šiandienos kontekste, kviečiančiame iš naujo permąstyti ir apibrėžti bendruomenės vaidmenį šiuolaikiniame mene. 2020 metų festivalis, vėl suburdamas trijų valstybių stiklo menininkus, kelia naujus tarpusavio santykių ir santykio su aplinka klausimus, kurie neatsiejami nuo šiandien aktualių socialinio neskaidrumo, informacinės visuomenės, gamtosaugos problemų.


Parodos pavadinimas Skaidri erdvė iškelia erdvės sąvoką, kurioje subjektai gali judėti atskirai ir būti bendros struktūros dalimi. Erdvė pasitelkiama, norint nustatyti, kokiu atstumu jie yra nutolę vienas nuo kito ir kaip tas atstumas įtakoja
bendruomenės susijungimo matmenį. Tuo metu skaidrumo sąvoka, kaip pagrindinė stiklo medžiagos savybė, tampa perkeltiniu ryšio įvaizdinimu, apibūdinančiu nematomą sąsają tarp individo ir aplinkos, taip pat plečiančiu ar ribojančiu asmens galimybes. Žvelgiant plačiau, tai gali sietis su skaidrios visuomenės santykių parafraze. Skaidrumas – tai, ko mes siekiame skirtingais savo gyvenimo aspektais, pradedant nuo asmeninių santykių ir baigiant požiūriu į klimatą ir gamtą. Ši savybė tapo sąžiningumo sinonimu ir paprastai lemia žmonių tarpusavio pasitikėjimą. Didžioji dalis socialinių veiksmų vis dar yra užtemdyti neskaidrumo, tenkinančio tam tikros socialinės grupės poreikius. Tai lemia nelygybę ir socialinių grupių
susiskaldymą, trukdo sukurti skaidresnius, labiau subalansuotus santykius šiuolaikinėje visuomenėje.


Menininkai:
Anda Munkevica, Ance Stipniece, Anna Varnase, Artūras Rimkevičius, Audronė Andrulevičienė, Domas Ignatavičius, Eglė Pilkauskaitė, Eeva Käsper, Gintarė Stašaitytė ir Lukas Šiupšinskas, Inita Emane, Irina Peleckienė, Julija Pociūtė, Mantas Mikutavičius, Maret Sarapu, Marta Ģibiete, Merle Kannus, Paulius Rainys, Remigijus Kriukas, Tiina Sarapu, Valda Verikaitė.


Paroda „Skaidri erdvė” spalio 9 d.– gruodžio 13 d. Kauno rajono muziejuje (Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno r.).
Spalio 9 d. 18:00 Parodos atidarymas ir Manto Mikutavičiaus karšto stiklo pasirodymas.
Lapkričio 7 d. 14:00 Ekskursija su menininkais.
Lapkričio 28 d. 14:00 Ekskursija su menininkais.

 

---------

Tolerancija


Spalio 7 d. – gruodžio 13 d.
Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus „Galerija be sienų”


Lino Kutavičiaus kūrinys Tolerancija - tai taisyklingos formos optinė transformacija naudojant tas pačias pasikartojančias objekto linijas. Toks nežymus linijos pakitimas iškreipia objekto formą, pasitelkiant šviesą, ją transformuoja į kažką kitą, nepažintą. Autorius sutelkia dėmesį į transformacijos momentą, kuriame net mažiausias pakitimas daro įtaką visai objekto struktūrai. Pasitelkdamas šviesą menininkas konstruoja paralelinę erdvę jau sukurtoje metalinio galerijos kubo erdvėje taip
akcentuodamas nuolatinio kitimo laikmatį. Pereidamas nuo egzistuojančio tūrio prie pakeistos erdvės, autorius akcentuoja perėjimo momentą, kuriame atsiranda nematomas dialogas. Lino Kutavičiaus kūriniai dažniausiai pasižymi skulptūriškumu, geometrinių ir organinių formų jungtimi bei eksperimentavimu su medžiaga. Jis bendradarbiauja tarptautiniuose kultūros projektuose, kuria aplinką daugeliui festivalių, kitų renginių.


Lino Kutavičiaus šviesos instaliacija Tolerancija veiks spalio 7 – gruodžio 13
dienomis „Galerijoje be sienų” (M. K. Čiurlionio dailės muziejus, K.Donelaičio g. 16,
Kaunas).


Spalio 17 d.
12 val. Edukacinė programa šeimai, veda Sandra Atkočiūtė.
15 val. Edukacinė programa, veda Valda Verikaitė
17 val. Manto Mikutavičiaus karšto stiklo pasirodymas
Spalio 24 d.
12 val. Edukacinė programa šeimai, veda Sandra Atkočiūtė
15 val. Edukacinė programa, veda Valda Verikaitė
---------

 

Vitrum 2020 festivalio tema – „Pulsas“. Šiuo žodžiu apibūdinamas skirtingų lygių intensyvumas, kuriuo mūsų kūnas reaguoja į gyvenimą. Pulsas – ritmiškas kraujo pumpavimas iš širdies į arterijas – gali būti ramus ar padažnėjęs. Jis pagreitėja reaguojant į išorinius dirgiklius – pavojų, susijaudinimą, aktyvumą ar negalavimą – ir grįžta į ramų, bet pastovų ritmą kūnui esant harmoningoje būsenoje.


Pulsas taip pat yra trumpa vibracija arba netikėtas, vis besikartojantis garsas. Šia prasme pulsas gali būti suprantamas kaip kūno funkcijos pamėgdžiojimas. Būtent tokį pulsą jaučiame, kai, susidūrę su nepatogiomis situacijomis, užginčijame nusistovėjusias taisykles: tas staigus, nors ir sunkus apsisprendimas padeda mums judėti į priekį siekiant įgyvendinti savo planus, net jei jaučiame grėsmę ar esame atsidūrę pavojuje. Tokiu atveju protas suvaldo kūną ir sugeba fizinį pavojaus signalą paversti jėga.


Šio festivalio metu daugiausia dėmesio bus skirta būtent tokiam iššūkių įveikimui, akcentuojant jausmus ir reakcijas, kylančias tuomet, kai žmogus stumiamas už savo galimybių ribų. Akimirką, kai jo ramybę ir paklusnumą pakeičia įniršis ir pasipriešinimas, išbandomi skirtingi požiūriai ir elgesio strategijos, kuriuos būtų sunku pasiekti esant tylios ir ramios būsenos.


VITRUM 2020 PULSAS spalio 7 d.– gruodžio 13 d. Kaune.
Daugiau informacijos ir festivalio programa: www.vitrumfestival.com

 

 
Atgal