Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2020-09-08

Dalia Truskaitė „Venecijos stiklo savaitėje“

Stiklo instaliacija „UŽDENGTI, 2020“.

LDS narė Dalia Truskaitė „Venecijos stiklo savaitėje“ pristato įspūdingą stiklo instaliaciją „UŽDENGTI, 2020“.

 

Instaliaciją sudaro 23 formose lydyto ir apdirbto smėliasrove stiklo lakštai (kiekvienas 60 x 90 cm).

 

Dalios Truskaitės skiltis projekto svetainėje:

https://www.theveniceglassweek.com/en/listing/dalia-truskaite-to-cover/

 

„UŽDENGTI“


Venecija tokia visko pilna, visko turtinga – istorijos, kultūros, meno... grožio.
Žvelgiant šiauriečio akimis, net ima atrodyti, kad vienam miestui visko tiesiog nedovanotinai per daug...
Kuo galima nustebinti Veneciją? Niekuo. Joje jau buvo visko su kaupu.
Šioje istorijos ir meno vertybių persotintoje erdvėje bandau įterpti pauzę - uždengti mažą gabalėlį praeities.
 

Kaip gimė šios instaliacijos idėja?
Instaliacijos pavadinimas "Uždengti"... kas už jos slypi? Ką ji dengia?

 

Kartais, sukūrus darbą jauti, kad galimą jo idėją plėtoti, vystyti – jo vizualas dar turi vietos plėtrai. Taip parodinis darbas perauga į instaliaciją. Jau kurį laiką galvoje sukosi ši idėja, buvau sukūrus parodinį darbą panašia techniką, bet neįprasta palazzo Loredan erdvė pastūmėjo sumanymą išplėtoti ir pritaikyti konkrečiai erdvei. Man įdomu kurti erdvėje, ieškoti santykio su ja, galvoti apie visumą.


Šį kartą galutinai apsisprendžiau pamačius siūlomą erdvę – palazzo Loredan interjeras labai skiriasi nuo tradicinių parodinių erdvių (na, venecijiečiams tai įprasta erdvė ekspozicijai), čia tiesiog neįmanoma neįsivelti į diskusiją su erdve. Į salę, kurą pasiūlė eksponuotis, lankytojai, saugant interjero vertybes, neįleidžiami - ją apžiūrėti galima tik pro pravertas duris – sienos ir lubos padengtos dekoratyvinių elementų, augalų pynių ir siužetinių scenų, lipdiniais, polichromija, lubų tapyba, grindys puoštos teraco raštais, o kur dar venecijietiški veidrodžiai, paveikslas auksuotuose rėmuose ir didžiulis tradicinis venecijietiškas šviestuvas.... Šiaurietiško mentaliteto menininkui visa tai tiesiog, švelniai sakant, – per stipru... Pirma mintis - turi būti kurčias ir aklas, kad bandytum ką nors į tą erdvę įterpti. Bet ilgainiui į aplinką įsigyveni....pradedi kurti, kaip menotyrininkai pasakytų, strategijas, koncepcijas... Ilgainiui, apgalvojus aplinkybių visumą, nieko kito neliko, kaip.... dalį to neįkainuojamo paveldo uždengti (eliminuoti)... taigi kūrinys yra sulankstyto „popieriaus“ lapai, dengiantys dalį grindų (prie nieko kito, tiesą sakant, toje erdvėje nebuvo galima net liestis).

 

Kokie sunkumai pasitaikė kelyje ją kuriant ir viską organizuojant? ir koks jausmas stiklo instaliaciją pristatant stiklo mekoje Venecijoje?


Didžiausias sunkumas buvo nerimas ir netikrumo jausmas. Galutinai apsisprendus dalyvauti parodoje, teko visą vasarą intensyviai dirbti, atostogavau tik... vieną dieną, o iki pat paskutinės savaitės nebuvau tikra, ar dėl dabartinės padėties galėsiu išvažiuoti, ar neatšauks parodos, ar neuždarys sienų, ar, jau išvažiavus, neįstrigsiu pakeliui, ar pačioje Italijoje.
Na o ir šiaip darbas su stiklu visada ilgas, nelengvas ir, galų gale labai brangus. Technologiniai procesai sudėtingi ir ilgi, viską atlikti turi pedantiškai tiksliai, mažiausias išsiblaškymas ir trijų ar keturių dienų darbą gali pradėti iš naujo... galų gale net imti ar nešti stiklą turi susikaupęs - negali nešdamas laiptais ar pro duris „vos, vos“ užkliūti, nes stiklui net šiek tiek įskilus, jo „nepataisysi“, belieka tik išmesti... Be abejo, kai darbas didelės apimties, sunkus ir dar labai trapus, tai savaime sukelia daug rūpesčių: reikia gerai apgalvoti, kaip jį įpakuoti, kaip saugiai pernešti ir pervežti... Racionaliausia ir patikimiausia pasirodė tiesiog vežti pačiai (daug kam gal tai ir keista, bet dirbantiems su stiklu – gana įprasta), taigi dar reikėjo tuos beveik 2000 km „atvairuoti“. Na ir eksponuojantis ramiau pasidaro tik išpakavus ir padėjus paskutinį stiklą, nes visą laiką neapleidžia žinojimas, kad kažkas gali sudužti...

 

Pristatyti savo darbą Venecijoje, be abejo, puiku. Galų gale čia nesi tik menininkas, esi menininkas iš Lietuvos. Tik po viso to ilgo, įtempto ir varginančio proceso, sunku visa tai iki galo suvokti, pasidžiaugti. Reikia laiko ir poilsio, nes šiuo metu net pats buvimas Venecijoj neatrodo labai realus...

 

 

LDS informacija
 

 
Atgal