Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

Dailėraštis

2019-12-23

Gerumo skrydis Klaipėdoje

Ateinant šaltajam metų laikui vis dažniau ilgimės šviesos ir šilumos, tačiau nereikėtų pamiršti, kad ir patys galime tapti to šaltiniais, darydami kilnius gerumo kupinus darbus.

Nuotraukoje: Kūrinius pristato Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė. Jolantos Juškevičienės nuotr.

 

Literatūrologė Rosana Lukauskaitė

 

Kaip ir kasmet, jau trečią dešimtmetį vykstanti akcija „Ant gerumo sparnų“ pakvietė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narius dovanoti meno kūrinį, taip praturtinant VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės meno kūrinių kolekciją. Tai unikali, niekur Lietuvoje nekartojama akcija ir meno kūrinių kolekcija, kuri įprasminta dviejuose kataloguose: ARS VITAE I ir ARS VITAE II. Klaipėdos jūrininkų ligoninę puošia jau per 600 meno kūrinių, kuriuos įstaigai dovanojo virš 120 menininkų.

 

Tapybos, grafikos darbai, akvarelės, mažoji skulptūros plastika, keramika ir tekstilė jaukiai įsikūrė visoje ligoninėje: koridoriuose, palatose, fojė, diagnostikos ir gydytojų kabinetuose. Pagal autorius ir technikas, metų laikus ir nuotaiką ligoninės galerijoje nuolatos rengiamos šių darbų parodos. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje yra sukaupta didžiausia Klaipėdos krašto menininkų darbų kolekcija, o įstaiga juokais net vadinama labiausiai lankoma meno galerija šalyje.


Menininkų ir medikų draugystė prasidėjo prieš 23 metus po dailininkės Sofijos Kanaverskytės vizito naujai pastatytoje ligoninėje, kurios tuščios palatų sienos, žiūrint paciento-menininko akimis, jai pasirodė per daug niūros. Čia trūko jaukumo ir estetinį pasigėrėjimą sukeliančių objektų. Šiemet 21 menininkas dalį savo kūrybos vėl nutarė įkurdinti ligoninėje. Ligoninės kolekciją papildė 22 darbai, kurie buvo pristatyti gruodžio 18 d. tradicinės Advento popietės „Ant gerumo sparnų“ metu.

 

Renginio akimirka. Jolantos Juškevičienės nuotr.


Akcijos iniciatorė Sofija Kanaverskytė su labai nuoširdžiu palinkėjimu ligoninei padovanojo savo tekstilinę aplikaciją „Angelas su paukščiu“. Ernesto Žvaigždino spalvingas ir išraiškingas paveikslas „Miestas prie jūros“ turėtų ligoninės kolektyvui ir pacientams priminti apie nepalaužiamą uostamiesčio laisvės dvasią. Marinistinę vietos aurą nagrinėja ir Arūno Sakalausko skulptūrinis objektas „Jūružės baltumas“. Dano Andriulionio paveiksle „Atspindžiai“ baltų mitologijos ženklai, runos persipina su rytietiškomis mandalomis. Panašią vaikystės kaip žydinčio sodo temą savo kūriniuose nagrinėja Augustinas Virgilijus Burba („Sode“) ir Toma Šlimaitė-Bubelienė („Slėpynės zoologijos sode“). Antano Garjono dovanojamas paveikslas „Pajūris“ liudija jo kartos kultūrinį paveldą bei meno suvokimo estetiką.

 

Keramikės Daivos Ložytės dovanojamas kūrinys „Vėjas“, atneša naujieną, vis kitokių pokyčių pradžią ir dinamiško vyksmo džiugesį. Beje, ši menininkė ligoninės kolektyvo buvo apdovanota gerumo sparno nominacija už nuoširdumą ir ilgametį dalyvavimą akcijoje. Daniaus Drulio „Objektas. Žvakidė“ net metro aukščio kaltos geležies kūrinys labai taikliai atitinkantis Advento laikotarpio dvasią – laukimo ir vidinės šviesos ieškojimo metą. Maironio poezijos įkvėpti Gražinos Eimanavičienė (Oškinytės) kūriniai „Ant Birutės kalno” ir „Jūratė Ir Kastytis” ant drobės akrilu tarsi kaligrafiškai išsiuvinėja visiems lietuviams iki sielos gelmių atpažįstamas eilutes.

 

Menininkų būrys šalia dovanojamų kūrinių. Jolantos Juškevičienės nuotr.

 

Monumentalistės Angelinos Banytės dovanojamas kūrinys, mišrios technikos „Dvyniai“, pasakoja apie mistišką dvilypumą ir gyvenimišką tiesą, kad atsitiktinumų nebūna. Laima Sakalauskienė Jūrininkų ligoninei padovanojo savo naujausią akvarelę „Po vasaros dangum“, kviečiančią prisiminti šiltojo metų laiko gaivą. Virginija Urbonavičienė akvarelėje „Kelias prie jūros“ subtiliai atskleidė akimirksniu įvykstantį trumpą sujungimą tarp tam tikros emocijos ir konkretaus peizažo, kurie atmintyje virsta vieniu. Tarptautinio dėmesio sulaukęs stimpanko stiliaus objektų kūrėjas Artūras Tamašauskas, kuris šiemet papildė Lietuvos dailininkų sąjungos gretas, gerumo akcijai skyrė savo tapybos darbą „Pagautas ruduo“. Liudmilos Vėgelienės mišrios technikos monotipija „Minčių raistas“ kalba apie galimą intelektualinio gyvenimo klampumą ir žmogaus mąstymo ribas.

 

Skulptorius, medalininkas, tapytojas Romualdas Inčirauskas savo tapybos darbe „Abstrakcija su autoriniu ženklu 20“, grįžta prie sau mielo motyvo, kurį pats komentuoja kaip atsipalaiduoti skirtus spalvinius pasiblaškymus drobėje – savotišką poilsį nuo metalo. Skulptorius Klaudijus Pūdymas šįkart dvimatėje plokštumoje akrilu ir pastele abstrakčiai pavaizdavo brandaus rudens virsmą („Rudens metamorfozės“). Skulptorius ir medalininkas Petras Gintalas kūrinyje „Nostalgija“ ant popieriaus akrilu ir anglimi pavaizdavo poetišką liūdną jausmą, kuris, keista, bet padaro mus laimingus. Dailininkės Saulės Želnytės paveikslas „Auksinis vakaras. Jūra“, pasak pačios autorės, turėtų būti tarsi auksinė dovana tiems, kurie mus gydo ir tiems, kurie nori pasveikti. Menininkės Tatjanos Simanaitienės akvarelėje „Kosmėjos“ tarsi įamžintas vitališkumo ir sveikatos žydėjimo momentas. Prie dovanojančių menininkų prisijungė ir fotografas Vytas Karaciejus, prisipažinęs, kad jautri iniciatyva paskatinusi jį dalyvauti tradicinėje popietėje, dovanojant savo kūrybos fotodrobę.


Adventas yra puikus laikas sustoti ir pamatyti tuos, kurie yra šalia, skirti jiems savo laiką ir šilumą. Pats Kalėdų laukimas yra savaime didelė šventė, suburianti mus bendram susikaupimui ir dvasingumui. Brangiausia dovana per Kalėdas ir yra pati galimybė parodyti savo širdies jautrumą ir dosnumą, o tai menininkams šiemet pavyko su kaupu. Telieka palinkėti, kad ši kilnumo ugnis degtų širdyse ištisus metus.

 
Atgal