Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2021-10-01

ALOYZO STASIULEVIČIAUS paroda „HARMONIJA“

Aloyzą Stasiulevičių visada atpažįstame iš Vilniaus senamiesčio motyvų interpretacijos ir individualaus, nepaprastai muzikalaus jo stiliaus. Dailėtyrininkė dr. Nijolė Tumėnienė, daugelį metų tyrinėjusi A. Stasiulevičiaus kūrybą, rašo, kad dailininkas meistriškai žaidžia linijų ritmu, gali virtuoziškai groti vienos spalvos styga – baltos, mėlynos ar žalios pustoniais ir faktūrų sukelta jausmų audra, išgaunamas sudėtingus nuotaikos ir minties niuansus. Per 65 kūrybinio darbo metus dailininkas nutapė apie 2000 paveikslų. Kaip XX amžiaus tapytojas jis linkęs kalbėti paveikslų ciklais, suteikiančiais sparnus konceptualiam mąstymui. Žymiausi jo kūrinių ciklai: Vilniaus panoramos, Vilniaus sienos, kiemai, Vilniaus architektūriniai ansambliai, Vilniaus geto atminimui, Istoriniai paveikslai, Vilnius piešiniuose, Verbos, D'APRÉS, Muzikinis ciklas, Vilniaus baroko skulptūros, Žvaigždynai, Kristaus kančios istorija.

 

Dailėtyrininkė dr. D. Zovienė pastebi, kad dailininko kūryboje ypatingai išsiskiria Vilniaus senamiesčio motyvų interpretacijos. Anot dr. D. Zovienės, Vilnius Stasiulevičiaus kūryboje nėra vien urbanistinis peiza žas, jis prilygsta savarankiškam filosofiniam žemynui, Lietuvos istorijos ir kultūros simboliui. Stasiulevičiaus paveikslai Vilniaus tema yra savita urbanistinio peizažo atšaka. Peizažą tapytojas suvokia novatoriškai - tarsi scenovaizdį ar monumentaliosios dailės kūrinį. Vaizduodamas Vilnių, dailininkas atsisako siužeto, literatūrinio pasakojimo, renkasi poetinę metaforą ir muzikinio mąstymo principus. Vieną ir tą patį motyvą tapytojas kaskart interpretuoja skirtingai, įžvelgdamas vis naujų nuotaikų. Dažnai to paties motyvo paveikslus jungia į ciklus, pasitelkdamas muzikines komponavimo struktūras.

 

Ištikimybė Vilniaus temai ir intelektualumas, savita loginė paveikslų kompozicinė sandara, paremta urbanistinių struktūrų harmonija ir kaita, abstrakčios formos sudvasinimas ir laiko, kaip filosofinės kategorijos interpretacija, ypač jautrus ir išlavintas spalvų pojūtis, linijinės ritmikos muzikalumas ir novatoriškas koliažo ir paveikslo paviršiaus ir faktūros suvokimas, monumentalumas ir dekoratyvumas yra esminiai Stasiulevičiaus tapybos bruožai, išskiriantys šio dailininko kūrybą Lietuvių dailėje.

 

Atvyksiančius prašome registruotis:

fondas@lmrf.lt arba tel. (85) 2613171

Stasio Vainiūno namai (A. Goštauto g. 2-41, Vilnius)
 
Atgal