Lietuvos Dailininkų Sąjunga LietuviųEnglish

NAUJIENOS

2020-06-05

Danguolės Brogienės kūrybos paroda „Optinis žaismas“

Paroda veikia 2020 m. birželio 6 d. – spalio 25 d. Kazio Varnelio namuose-muziejuje.

Tekstilininkė D. Brogienė – bene vienintelė taip ryškiai optinio meno tradicijai atstovaujanti kūrėja, savo kūrybinį kelią pradėjusi ir kaip menininkė brendusi Lietuvoje, Vilniuje – žinomiausi Lietuvos ir išeivijos optinio meno kūrėjai Kazys Varnelis ir Kazimieras Žoromskis aktyviai dalyvavo oparto judėjime gyvendami Jungtinėse Amerikos Valstijose. Menininkės darbai pratęsia K. Varnelio optinio meno kūrybos principus, jos kūrinių geometrija siejasi su lietuvių liaudies meno ornamentais, o ženklų struktūros, bando suaktualinti tautinio ornamento interpretaciją ir jo reikšmę šiuolaikiniame mene.


Geometriniai raštai, struktūros, ritmika – bene geriausiai atspindi D. Brogienės kūrybinį braižą. Kaip ir K. Varnelis, autorė tiki, kad ornamentas atlieka ne tik estetinę funkciją, bet turi ir mistinį, apeiginį pradą. Šios tekstilinės kompozicijos – tai semantinės ženklų struktūros, nurodančios į Lietuvos kultūros palikimą ir tautos dvasią. Dekoratyvinės kompozicijos traukia žvilgsnį ypatinga spalvų harmonija ir šilko siūlo spindesio vibracija. Parodoje eksponuojami darbai atlikti originalia šilko siūlų vyniojimo plokštumoje technika – iš siūlų, pačios dailininkės dažytų ir rankomis ištemptų ant geometrinių formų plokštelių, kurios, keičiantis apšvietimui ar pasirinktam žiūrėjimo kampui, įgyja naujų formų ir sukuria optinio meno efektą.

 

Danguolė Brogienė. Melynųjų hortenzijų žydejimas


Vilniaus dailės akademijos profesorė D. Brogienė nuo 1982 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje: surengė 16 personalinių, dalyvavo daugiau nei 100 tarptautinių ir grupinių tekstilės parodų. Jos darbai eksponuoti Vokietijoje, Mongolijoje, Rusijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Meksikoje, Japonijoje, Anglijoje, Nyderlanduose, JAV, Slovakijoje. Tekstilės darbų gobeleno ir mažosios plastikos – miniatiūros autorine ir „macramé“ technika yra įsigijęs Taikomosios dailės ir dizaino muziejus, tekstilės kūriniai puošia viešuosius ir privačius interjerus, daugiau nei 300 miniatiūrų-papuošalų yra įsigiję privatūs kolekcininkai Lietuvoje, JAV, Anglijoje, Vokietijoje, Mauricijuje, Japonijoje, Islandijoje, Danijoje, Rusijoje.


D. Brogienės tekstilė – spalvinga, dekoratyvi, muzikali. Tai retas džiaugsmas akims ir širdžiai.

 

Kuratorė Daliutė Ivanauskaitė

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba

 

Kazio Varnelio namai-muziejus (Didžioji g. 26, Vilnius).
20 06 06-20 10 25
 
Atgal